V květnu 1995 Brendan Eich vytvořil JavaScript během pouhých 10 dní pro Netscape. Původně se jmenoval Mocha, poté LiveScript, a nakonec JavaScript, aby využil popularity platformy Java od Sun Microsystems. Cílem bylo učinit webové stránky dynamičtějšími a interaktivními.
V roce 1996 Netscape předložil návrh standardizace pro ECMA International. Výsledkem bylo vydání první edice ECMAScript (ECMA-262) v roce 1997, která obsahovala jednotné pokyny pro JavaScript, JScript a ActionScript.
S Internet Explorerem 5.0 v roce 1999 přišel XMLHTTP objekt, který umožnil vývojářům realizovat pozadí požadavků bez nutnosti obnovovat celou stránku, čímž položil základy pro asynchronní vývoj známý jako AJAX.
V roce 2001 byl představen JSON, jednoduchý formát pro výměnu dat, který je snadno čitelný pro lidi i stroje, a stal se standardem pro webové aplikace.
Termín AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) byl vytvořen v roce 2005 a znamenal přechod k dynamičtějším uživatelským zážitkům na webu.
V roce 2006 byl vydán jQuery, knihovna, která zjednodušila manipulaci s DOM, a Firebug, první nástroj pro debugování v prohlížeči.
Google Chrome zavedl v roce 2008 V8 JavaScript engine, který změnil standard výkonu prohlížečů díky 'just-in-time' kompilaci.
Node.js otevřel dveře pro serverový JavaScript, zatímco AngularJS a Backbone.js definovaly moderní front-end vývoj.
Rok 2010 přinesl ECMAScript 5 a první návrh HTML5, zásadní pro moderní webový vývoj. Také vznikl npm, revoluce v řízení JavaScriptových závislostí.
TypeScript přinesl podpůrnou strukturu pro velké projekty, zatímco React a Vue.js se staly populárními pro jejich komponentové architektury.
Babel.js se stal klíčovým pro kompatibilitu JavaScriptu, zatímco nástroje jako WebStorm dále evolvují.
Dnes JavaScript využívá přibližně 95.2% webových stránek. Jeho vývoj pokračuje s novými funkcemi a frameworky, které nadále proměňují moderní webové aplikace.